Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Doraźny nakaz ochronny
Doraźny nakaz ochronny (Emergency Order of Protection, EOP) to nakaz sądowy, który chroni jego posiadacza, zwanego wnioskodawcą, przed jakąkolwiek szkodą lub krzywdą ze strony osoby wymienionej w nakazie, zwanej pozwanym. EOP wchodzi w życie niezwłocznie po zatwierdzeniu go przez sędziego.
Ze względu na ryzyko wyrządzenia szkody lub krzywdy prawo nie wymaga od pozwanego, by wiedział o przesłuchaniu. Jest to tzw. przesłuchanie jednostronne, „ex parte”.
Z tego względu nakaz doraźny zachowuje ważność jedynie przez okres od 14 do 21 dni. W przypadku wydania EOP sąd wyznacza termin rozprawy w sprawie wydania nakazu pełnego.
Pełny nakaz ochronny
Pełny nakaz ochronny (Plenary Order of Protection) sędzia wydaje po przesłuchaniu zarówno wnioskodawcy, czyli osoby zagrożonej, jak i pozwanego, czyli osoby oskarżonej o przemoc i nadużycia. Aby otrzymać ten nakaz, wnioskodawca musi stawić się w sądzie. Chociaż osobę oskarżoną o przemoc trzeba powiadomić o przesłuchaniu, może ona nie stawić się w sądzie.
Po przyznaniu nakaz pełny zachowuje ważność przez 2 lata.
Tymczasowy nakaz ochronny
Sędzia może przyznać wnioskodawcy nakaz tymczasowy (Interim Order of Protection) po doręczeniu wezwania pozwanemu lub po podjęciu prób jego doręczenia. Ten nakaz zachowuje ważność do 30 dni.
Legal Comment
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.