Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Uwaga: Istnieją różne rodzaje nakazów dotyczących przemocy interpersonalnej. Celem sądowego zakazu kontaktów (Civil No Contact Order) jest zapewnienie ochrony, gdy między ofiarą a sprawcą przemocy nie ma relacji lub jest ona ograniczona. Sprawca zazwyczaj nie jest członkiem rodziny, obecnym lub byłym małżonkiem, bądź obecnym lub byłym partnerem. Jeśli jednak istnieje pokrewieństwo lub związek między ofiarą a sprawcą, należy użyć formularza Order of Protection.
W celu uzyskania sądowego zakazu kontaktów należy wypełnić poniższe formularze:
- Petition for Civil No Contact Order: Zawiera informacje potrzebne sądowi do podjęcia decyzji, czy sądowy zakaz kontaktów powinien zostać wydany.
- Civil No Contact Order: Istnieją dwa rodzaje zakazów. Możesz wystąpić o jeden lub obydwa.
- Emergency Civil No Contact Order: Zapewnia ochronę do trzech tygodni. Sąd może go wydać bez wiedzy sprawcy o złożonym wniosku.
- Plenary Civil No Contact Order: Zapewnia ochronę do dwóch lat. Sąd może go wydać po tym, jak sprawca dowie się o wniosku.
- Summons: Przekazuje szeryfowi informacje potrzebne do dostarczenia sprawcy przemocy wniosku oraz sądowego zakazu kontaktu, jeśli zostanie on wydany.
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach można zażądać, aby sądowy zakaz kontaktów stał się bezterminowy. Można o to wystąpić, gdy sprawca w procesie karnym zostanie skazany za napaść na tle seksualnym lub wykorzystywanie seksualne.
Skorzystaj z programu do wypełniania wniosków o zakaz kontaktów, aby wypełnić formularze. Po ich wypełnieniu podpisz je i zrób trzy dodatkowe kopie każdego dokumentu.
Petycja informuje sędziego, o co prosisz i dlaczego. Musisz podać informacje o napaści której doświadczyłeś/aś. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt bolesne, możesz skorzystać z pomocy adwokata sądowego. Jeśli masz mniej niż 18 lat, możesz również poprosić członka rodziny lub osobę mieszkającą w Twoim gospodarstwie domowym o złożenie petycji w Twoim imieniu. Sędzia wykorzysta informacje podane we wniosku do podjęcia decyzji o wydaniu nakazu.
Opisz napaść, podając szczegóły, takie jak:
- Co zrobił i powiedział sprawca;
- Daty i godziny znęcania się lub napaści (jeśli nie pamiętasz, podaj szacunkowe dane);
- Gdzie doszło do znęcania się lub napaści;
- Kto widział lub słyszał znęcanie się lub napaść. Pamiętaj, aby wspomnieć, czy były tam Twoje dzieci;
- W jaki sposób zostałeś/aś zraniony/a lub poszkodowany/a w wyniku znęcania się lub napaści;
- Czy wezwano policję;
- Jak czułeś się w wyniku znęcania się lub napaści; i
- Czy były jakieś okoliczności, które powstrzymały Cię przed wcześniejszym stawieniem się w sądzie.
Dołącz szczegóły dotyczące tego, co wydarzyło się ostatnio lub co sprawiło, że poczułeś potrzebę ochrony.
Jeśli uważasz, że podanie adresu zamieszkania narazi Ciebie lub osoby, z którymi mieszkasz, na ryzyko znęcania się, nie podawaj swojego adresu w dokumentach sądowych. Musisz jednak podać adres, na który możesz otrzymywać pocztę na wypadek, gdyby sprawca złożył dokumenty sądowe. Możesz użyć skrytki pocztowej, adresu służbowego lub adresu członka rodziny lub przyjaciela.
Po wypełnieniu formularzy należy złożyć je w sądzie. Można to zrobić osobiście lub przez Internet.
Składanie elektroniczne (e-filing): Większość hrabstw wymaga złożenia formularzy i dokumentów drogą elektroniczną. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Podstawy elektronicznego składania dokumentów.
Składanie dokumentów w formie papierowej: Jeśli hrabstwo zezwala na składanie wniosków w formie papierowej lub posiadasz E-filing Exemption Certificate, który zwalnia z obowiązku składania wniosków drogą elektroniczną, zanieś wypełnione formularze do kancelarii sądu okręgowego. Urzędnik podstempluje formularze. Ta pieczęć jest ważna. Stanowi ona dowód złożenia formularza w sądzie. Urzędnik wyda Ci podstemplowaną kopię złożonego dokumentu.
- Formularz należy złożyć w sądzie w hrabstwie, w którym doszło do sporu lub w którym mieszka sprawca.
Wniosek o wydanie sądowego zakazu kontaktów nie jest na tym etapie dostępny publicznie. Staje się on dostępny publicznie dopiero po doręczeniu go osobie, przeciwko której został złożony. W ten sposób możesz złożyć wniosek o sądowy zakaz kontaktów bez obawy o odwet ze strony osoby, przeciwko której składasz wniosek. Podobnie, gdy wydany zostanie sądowy zakaz kontaktów, nie jest on podawany do wiadomości publicznej, dopóki nie zostanie doręczony osobie, której dotyczy.
Tylko następujące osoby będą wiedzieć, że złożyłeś wniosek o sądowy zakaz kontaktów:
- Sąd,
- Organy ścigania,
- Składający petycję,
- Rzecznik ofiary,
- Obrońca jednej ze stron oraz
- Prokurator stanowy dla hrabstwa, w którym złożono wniosek.
W niektórych przypadkach nie jest wymagane składanie dokumentów drogą elektroniczną. Szczegóły dostępne są w artykule E-filing Exemption. Jeśli wnosisz o wydanie Emergency Civil No Contact Order, zostaniesz natychmiast przesłuchany bez obecności pozwanego. Powinieneś być przygotowany na rozmowę z sędzią tego samego dnia, w którym przyniesiesz swoje formularze do sądu.
Jeśli sędzia uzna, że sprawa jest pilna, wyda nakaz w trybie pilnym. Ten rodzaj nakazu nie będzie trwał dłużej niż trzy tygodnie. Gdy sędzia wyda Emergency Civil No Contact Order, wyznaczy również datę rozprawy sądowej w celu wydania nakazu, które może trwać do dwóch lat.
Należy sporządzić kilka kopii Emergency Civil No Contact Order i zawsze mieć przy sobie jedną kopię.
Szeryf doręczy sprawcy petycję, wraz z Emergency Civil No Contact Order, jeśli taki został wydany. Konieczne może być zabranie kopii dokumentów do biura szeryfa. Urzędnik okręgowy poinstruuje Cię co robić dalej. Sprawca musi zastosować się do nakazu po otrzymaniu go od szeryfa. Szeryf nie pobiera opłaty za dostarczenie kopii dokumentów sądowych drugiej stronie.
Jeśli otrzymałeś już Emergency Order, będzie on zawierał informację o terminie w którym powinieneś stawić się w sądzie. Jeśli nie stawisz się na rozprawie, sędzia może anulować petycję i będziesz musiał zacząć całą procedurę od początku. Sędzia może nie być też skłonny do wydania długoterminowego zakazu kontaktów, jeśli nie stawisz się na pierwszej rozprawie.
Po doręczeniu pozwu pozwany ma obowiązek stawić się w sądzie. Jeśli pozwany nie stawi się w sądzie, możesz złożyć wniosek o “zaoczne” wydanie sądowego zakazu kontaktów. Jeśli pozwany stawi się w sądzie, sąd da mu
- wyrażenia zgody na Plenary Civil No Contact Order (długoterminowy) lub
- przesłuchanie w sprawie zarzutów zawartych w petycji.
Jeśli sędzia przełoży rozprawę, zazwyczaj przedłuży nakaz nadzwyczajny (Emergency Order). Jeśli sędzia przeprowadzi rozprawę, zdecyduje, czy przyznać nakaz i na jak długo.
Podczas ostatecznego przesłuchania będziesz musiał zeznawać lub odpowiadać na pytania dotyczące tego, co się wydarzyło, zanim sędzia wyda pełny nakaz, który może trwać do dwóch lat. Przykładami dowodów mogą być inni świadkowie, wiadomości tekstowe, wiadomości głosowe, dokumentacja medyczna z wizyty na pogotowiu lub zdjęcia pokazujące znęcanie się, takie jak dziury w ścianie lub siniaki. Jeśli sprawca pojawi się na przesłuchaniu, będzie miał szansę opowiedzieć swoją wersję wydarzeń. Będą oni również mogli przesłuchać Cię “krzyżowo” lub zadać Ci bezpośrednie pytania dotyczące Twoich zeznań. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z pomocy prawnika.
Powinieneś przeczytać nakaz przed opuszczeniem budynku sądu. Jeśli coś jest błędne lub czegoś brakuje, poproś urzędnika o poprawienie nakazu przed opuszczeniem sądu. Następnie należy sporządzić kopie nakazu i zawsze mieć jedną przy sobie. Kopię nakazu należy również przekazać każdej osobie wymienionej w nakazie i chronionej przez nakaz.
Sąd poinformuje departament szeryfa o nakazie, który zostanie opublikowany, aby wszystkie organy ścigania w Illinois wiedziały, że należy go przekazać sprawcy. Nakaz może zostać wykonany dopiero po powiadomieniu sprawcy o jego istnieniu.
Kopie nakazu można również zostawić w następujących miejscach:
- Miejsce pracy
- W domu
- W szkole lub przedszkolu dzieci
- W samochodzie
- U sąsiada
- W pracy
Jeśli sprawca naruszy nakaz, należy natychmiast zadzwonić na policję i sporządzić raport policyjny. Jeśli nie masz przy sobie kopii nakazu, funkcjonariusz może sprawdzić w swoim systemie komputerowym, czy taki nakaz istnieje. Najlepiej jednak zawsze mieć przy sobie kopię tego dokumentu.
Sprawca, który nie zastosuje się do sądowego zakazu kontaktów, może zostać aresztowany i oskarżony o popełnienie przestępstwa.
Legal Comment
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.