Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Uwaga: Istnieją różne rodzaje nakazów dotyczących przemocy międzyosobowej. Stalker nie może być członkiem rodziny, obecnym lub były małżonkiem ani obecnym lub byłą dziewczyną lub chłopakiem. Jeśli nimi są, należy zamiast tego użyć formularza Nakazu Ochrony.
Aby uzyskać zakaz kontaktu dla stalkera, konieczne będzie wypełnienie następujących formularzy:
- Wniosek o uzyskanie zakazu kontaktu dla stalkera: daje sądowi informacje niezbędne do podjęcia decyzji, czy możesz uzyskać zakaz kontaktu dla stalkera.
- Sądowy zakaz kontaktu dla stalkera: istnieją dwa typy zakazów. Możesz zawnioskować o jeden albo oba.
- Doraźny zakaz kontaktu dla stalkera (Emergency Stalking Civil No Contact Order) zapewnia ochronę do 3 tygodni. Ten zakaz sąd może wydać bez wiedzy stalkera o tym, że złożyłeś(-aś) wniosek.
- Pełny zakaz kontaktu dla stalkera (Plenary Stalking Civil No Contact Order) zapewnia ochronę do 2 lat. Sąd może go wydać, gdy sprawca przemocy wie o Twoim wniosku.
- Wezwanie: przekazuje szeryfowi informacje potrzebne do dostarczenia stalkerowi wniosku oraz sądowego zakazu kontaktu, jeśli zostanie on wydany.
Aby wypełnić formularze, skorzystaj z programu do wypełniania wniosków o zakaz kontaktu dla stalkera. Po wypełnieniu formularzy podpisz je i wykonaj po 3 kopie każdego z nich.
Twój wniosek mówi sędziemu, o co się ubiegasz i dlaczego. Musisz opisać, jak przebiegał stalking, który Cię spotkał. Sędzia wykorzysta informacje, które podasz we wniosku, aby zdecydować, czy wydać zakaz.
Opisz szczegóły stalkingu, takie jak:
- co zrobił i powiedział stalker;
- daty i godziny każdej próby kontaktu z Tobą, jaką podjął stalker; jeśli ich nie pamiętasz, podaj wartość przybliżoną;
- gdzie miał miejsce stalking;
- kto widział lub słyszał stalking;pamiętaj, aby określić, czy Twoje dzieci były obecne;
- czy w wyniku stalkingu doznałeś(-aś) jakichkolwiek urazów;
- czy wezwano policję;
- jakie uczucia wywołał w Tobie stalking;
- czy było coś, co powstrzymywało Cię przed pójściem do sądu wcześniej.
Uwzględnij opis ostatniego zdarzenia, które sprawiło, że poczułeś(-aś), że potrzebujesz ochrony.
Jeśli czujesz, że podanie Twojego adresu domowego mogłoby narazić na niebezpieczeństwo przemocy Ciebie lub osoby, z którymi mieszkasz, w dokumentach sądowych nie podawaj własnego adresu. Musisz jednak podać jakiś adres, pod którym możesz odbierać pocztę, na wypadek gdyby dokumenty sądowe złożył też stalker. Możesz wpisać adres skrytki pocztowej, adres miejsca pracy lub adres znajomego albo członka rodziny.
Złóż wnioski u sekretarza sądu okręgowego, w sądzie właściwym dla okręgu, w którym mieszkasz Ty albo stalker, lub w którym miały miejsce zdarzenia opisane we wniosku.
Po złożeniu wniosku o sądowy zakaz kontaktu dla stalkera wniosek nie zostanie upubliczniony. Jest on upubliczniany dopiero wtedy, gdy zostanie doręczony stalkerowi. W ten sposób możesz złożyć wniosek o sądowy zakaz kontaktu dla stalkera bez obaw, że osoba, przeciwko której go składasz, będzie się na Tobie mścić.
O złożeniu przez Ciebie wniosku o sądowy zakaz kontaktu będą wiedzieć wyłącznie:
- sąd,
- organa ścigania,
- wnioskodawca,
- rzecznik ofiar,
- pełnomocnicy w sprawie obu stron,
- prokurator stanowy dla okręgu, w którym złożono wniosek.
Szeryf doręczy stalkerowi wniosek oraz doraźny nakaz ochronny, jeśli go wydano. Możliwe, że konieczne będzie przyniesienie kopii dokumentów do biura szeryfa. Informacje o tym, co robić dalej, możesz uzyskać od sekretarza sądu okręgowego. Po otrzymaniu nakazu od szeryfa stalker musi wypełniać zawarte w nim postanowienia. Szeryf nie pobiera opłat za dostarczenie kopii dokumentów sądowych drugiej stronie.
Jeśli uzyskałeś(-aś) już doraźny nakaz ochronny, znajdziesz w nim informacje o tym, kiedy musisz pójść do sądu. Jeśli nie pojawisz się na rozprawie, sędzia może anulować wniosek i będziesz musiał(a) zaczynać od nowa. Sędzia może nie być skłonny udzielić Ci pełnego (długoterminowego) nakazu, jeśli nie stawisz się w pierwszym terminie.
Po doręczeniu stalkera, mają oni obowiązek stawić się w sądzie. Jeśli nie stawią się, możesz wnioskować o wydanie pełnoprawnego Nakazu Zakazu Kontaktu w sprawie nękania "domniemanie". Jeśli się stawią, Sąd da im możliwość albo zgodzić się na wydanie pełnoprawnego Nakazu Zakazu Kontaktu w sprawie nękania, albo przeprowadzić przesłuchanie w sprawie zarzutów zawartych w Twoim Wniosku.
Jeśli sędzia zmienia termin rozprawy, zwykle przedłuża nakaz doraźny. Jeśli sędzia rozprawę przeprowadzi, podejmie też decyzję, czy przyznać nakaz i na jak długo.
Podczas ostatecznego przesłuchania będziesz musiał udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co wydarzyło się przed wydaniem przez sędziego pełnoprawnego nakazu, który może obowiązywać przez okres do dwóch lat. Przykłady dowodów to:
- inni świadkowie,
- wiadomości tekstowe,
- wiadomości dźwiękowe,
- dokumentacja medyczna z wizyty na oddziale ratunkowym,
- zdjęcia ukazujące przemoc, takie jak dziury w ścianie czy siniaki.
Jeśli stalker pojawi się na przesłuchaniu, będą mieli szansę opowiedzieć swoją wersję historii. Będą również mogli "przesłuchać" ciebie, czyli zadawać ci bezpośrednie pytania dotyczące twojego zeznania. Jeśli chcesz, możesz przyjść z prawnikiem.
Przed opuszczeniem sądu należy zapoznać się z treścią postanowienia. Jeśli coś zostało przeoczone lub wpisane błędnie, przed opuszczeniem sądu poproś urzędnika sądowego o wprowadzenie korekt. Następnie sporządź kopie nakazu i noś jedną z nich zawsze przy sobie. Kopie należy także rozdać wszystkim osobom wymienionym w nakazie i przez niego chronionym.
Sąd przekaże informacje o nakazie do biura szeryfa — nakaz zostanie następnie rozdystrybuowany do wszystkich organów ścigania stanu Illinois, aby wiedziały, że należy go dostarczyć stalkerowi. Nakaz można egzekwować jedynie po tym, jak sprawca zostanie powiadomiony, że nakaz został wydany.
Kopie nakazu możesz także zostawić w następujących miejscach:
- w Twoim miejscu pracy,
- w Twoim domu,
- w szkole lub przedszkolu Twojego dziecka,
- w Twoim samochodzie,
- u sąsiada.
Jeśli stalker złamie nakaz, niezwłocznie powiadom o tym fakcie policję i zadbaj o sporządzenie raportu. Jeśli nie masz przy sobie żadnej kopii nakazu, funkcjonariusz może sprawdzić w systemie komputerowym, czy nakaz jest w mocy. Najlepiej jednak jedną kopię nakazu nosić zawsze przy sobie.
Stalker, który złamie sądowy zakaz kontaktu, może zostać aresztowany i oskarżony o popełnienie przestępstwa.
Legal Comment
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.