Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Kartoteka nieletnich składa się z dwóch części:
- Akt sądowych oraz
- Akt policyjnych.
Każdy wpis zawiera następujące informacje:
- Datę aresztowania,
- Zarzut(y),
- Przestępstwa, o jakie cię oskarżono,
- Wynik postępowania oraz
- Sentencję postanowienia, jeżeli zostało wydane.
W celu pozyskania własnych wpisów należy znać:
- Nazwę, adres oraz numer telefonu organów ścigania, które dokonały aresztowania,
- Datę aresztowania oraz
- Zarzuty, na podstawie których dokonano aresztowania
Konieczna będzie również wiedza na temat rozstrzygnięcia sprawy lub „arkusz RAP”. Na przykład:
- Czy sprawę oddalono,
- Czy orzeczono o popełnieniu przestępstwa lub
- Czy orzeczono o braku winy.
W przypadku aresztowania bez postawienia zarzutów takie informacje nie będą dostępne. Jeśli stwierdzono popełnienie przez Ciebie przestępstwa, musisz wiedzieć, czy zostało ono określone jako przestępstwo czy wykroczenie. W przypadku wykroczenia potrzebna jest wiedza na temat klasyfikacji wykroczenia, czyli czy było to wykroczenie klasy „A”, „B” czy „C”.
Na koniec należy znać datę zakończenia ostatniego postępowania w sprawie nieletniego (ustanie nadzoru sądowego, datę oddalenia sprawy lub orzeczenia o niewinności).
Procedura ta różni się w zależności od miejsca, w którym doszło do aresztowania. Jeżeli kartoteka nieletnich znajduje się w innym stanie niż stan Illinois, należy skontaktować się ze stanem, w którym przechowywane są akta, aby sprawdzić, czy zatarcie kary jest możliwe.
Wybierz jedną z następujących opcji, aby zlokalizować swoje akta:
Skorzystaj z arkusza na stronie 9 dokumentu, aby zapisać informacje pochodzące ze wszystkich wpisów. Następnie sprawdź, które z nich spełniają kryteria kwalifikowalności, a które nie..
Aby dokonać zatarcia kartoteki nieletniego, należy złożyć pismo sądowe w sekretariacie sądowym, nawet w przypadku aresztowania i braku postępowania sądowego. Pismo sądowe należy złożyć w hrabstwie, w którym dokonano aresztowania, postawiono zarzuty lub orzeczono o skazaniu.
Skorzystaj z tego programu w celu wypełnienia potrzebnych formularzy.
Program ten wspiera wypełnianie następujących formularzy:
- Wniosek o zatarcie informacji znajdujących się w kartotece nieletnich: w którym prosi się sąd o zatarcie wpisów,
- Informacje uzupełniające do kartoteki nieletnich: w przypadku 6 lub więcej przypadków aresztowania albo spraw,
- Zawiadomienie o złożenie wniosku o zatarcie kary nieletniego: informuje się w nim organ, który dokonał aresztowania, o zatarcie kary nieletniego,
- Dodatkowe zawiadomienie o złożenie wniosku o zatarcie kary nieletniego: w przypadku chęci zatarcia więcej niż 20 wpisów do kartoteki nieletnich,
- Dodatkowe organy dokonujące aresztowania: w przypadku, gdy więcej niż 2 organy dokonały aresztowania, lub w przypadku aresztowania w więcej niż 2 miastach, miasteczkach albo wioskach oraz
- Nakaz zatarcia kartoteki nieletniego: druk wykorzystywany przez sąd do zaaprobowaniawniosku o zatarcie informacji znajdujących się w kartotece nieletnich lub jego odrzucenia. W przypadku chęci zatarcia więcej niż 20 wpisów do kartoteki nieletnich może zaistnieć konieczność użycia więcej niż jednego formularza.
Należy wykonać co najmniej dwie kopie wypełnionych formularzy sądowych.
Teraz, gdy wypełniłeś swoje formularze, musisz złożyć je do odpowiedniego urzędnika obwodu. Musisz złożyć je elektronicznie ("e-file"), chyba że masz odpowiednie zwolnienie.
Teraz, po wypełnieniu formularzy sądowych, złóż dokumenty online poprzez e-filing, lub osobiście, jeśli kwalifikujesz się do zwolnienia z obowiązku składania online w stanie Illinois. Jeśli nie masz dostępu do komputera lub skanera, możesz użyć publicznego terminala do złożenia formularzy w courthouse. Więcej informacji można znaleźć w części Podstawy elektronicznego składania dokumentów (E-Filing Basics).
Sekretariat sądu zawiadomi o wniosku policję stanową w Illinois, biuro prokuratora stanowego oraz organ, który dokonał aresztowania. Organy mają do 45 dni, aby wnieść sprzeciw wobec wniosku, ale zwykle go nie składają, chyba że dokumenty zostały niepoprawnie wypełnione lub wpis nie kwalifikuje się do zatarcia.
W przypadku złożenia sprzeciwu przez organ wobec wniosku w ciągu 45 dni sekretarz sądu wyznaczy rozprawę sądową, w której należy uczestniczyć. Brak uczestnictwa w rozprawie jest równoznaczny z oddaleniem sprawy.
Zaczekaj 45 dni
W przypadku braku ustalenia terminu rozprawy sądowej należy skontaktować się z sekretariatem sądu po upływie 45 dni, aby ustalić stan swojej sprawy.
W przypadku wyznaczenia terminu rozprawy sądowej obowiązek stawiennictwa w tym dniu należy do Ciebie, członka Twojej rodziny lub Twojego prawnika. W innym wypadku, przejdź do następnego kroku.
Masz prawo do wystąpienia przed sądem we własnym imieniu. Musisz jednak przestrzegać zasad i procedur sądowych. Większość osób pracujących w sądzie nie może udzielić Ci porady prawnej, czyli nie mogą pomagać Ci w podjęciu decyzji, ocenie Twoich szans na wygraną ani przedstawiać Twojej argumentacji sędziemu.
Aby poradzić sobie w sądzie, musisz dysponować podstawową wiedzą na temat swojej sprawy. Większość tych informacji powinna znajdować się w dokumentacji sądowej:
- Imię i nazwisko powoda lub wnioskodawcy;
- Imię i nazwisko pozwanego lub odpowiadającego,
- Numer sprawy;
- Okręg sądowy;
- Hrabstwo;
- Wydział.
Jeśli wnosisz sprawę, jesteś powodem. Jeśli sprawa została wniesiona przeciwko Tobie, jesteś pozwanym. W niektórych przypadkach powoda nazywa się wnioskodawcą, a pozwanego – odpowiadającym.
Przynieś/przyprowadź ze sobą do sądu:
- Kopie wszystkich dokumentów złożonych przez Ciebie u sekretarza sądu okręgowego,
- Świadków, którzy mają zeznawać;
- Wszelkie dokumenty, które chcesz przedłożyć sędziemu;
- Dokument tożsamości ze zdjęciem.
Stawiając się w sądzie, zastosuj się do poniższych zasad:
- Zachowuj się uprzejmie i załóż formalny ubiór;
- Bądź w sądzie przynajmniej 30–45 minut przed wyznaczoną godziną rozprawy;
- Udaj się do sali wskazanej na formularzu (numer sali); Jeśli w Twoich formularzach nie ma informacji o numerze sali, znajdź listę spraw w sądzie lub zapytaj sekretarza sądu okręgowego.,
- Zgłoś się do sekretarza sędziego lub koordynatora siedzącego obok fotela sędziego,
- Znaj swój numer porządkowy i podaj sekretarzowi lub koordynatorowi swoje imię i nazwisko oraz numer porządkowy (możliwe, że będziesz oczekiwać przed salą sądową);
- Poczekaj, aż usłyszysz wezwanie (imię i nazwisko lub numer porządkowy) i podejdź do ławy,
- Możesz zostać wezwany do złożenia przysięgi o obowiązku mówienia prawdy. Odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.,
- Krótko wyjaśnij sprawę, z którą zwracasz się do sądu, zanim opuścisz salę sądową,
- Po wysłuchaniu Ciebie i drugiej strony sąd poinformuje o dalszych działaniach oraz
- Otrzymasz kopię wszelkich decyzji, jakie zapadły tego dnia. Nie opuszczaj bez nich sali sądowej.
Organy wymienione w formularzu zawiadomienia o złożenie wniosku o zatarcie kary nieletniego mogą stawić się na rozprawie i zadać pytania w związku ze sprawą.
Będziesz mieć okazję odpowiedzieć na wszystkie zarzuty wobec wniosku o zatarcie kary. W przypadku zastrzeżeń można prosić o odroczenie rozprawy i zasięgnąć opinii prawnej. Skontaktuj się z biurem stanowego obrońcy apelacyjnego.
Sędzia wydaje ostateczne postanowienie. W celu wydania postanowienia sędzia:
- Zweryfikuje zastrzeżenia wniesione przez organy wymienione w formularzu zawiadomienia o złożeniu wniosku o zatarcie kary nieletniego,
- Ustali Twoją kwalifikowalność zgodnie z prawem, i
- Zastanowi się nad innymi czynnikami podlegającymi ocenie, w tym:
- Przyczynami zastrzeżeń ze strony stanu, organów dokonujących aresztowania lub głównego referenta prawnego co do zatarcia wpisów,
- Twoim wiekiem, kartoteką nieletnich oraz rejestrem karnym,
- Okresem pomiędzy aresztowaniem a złożeniem wniosku o zatarcie kary, i
- Swoistymi, negatywnymi skutkami, jakie może w Twoim przypadku wywołać odrzucenie wniosku. Należy być przygotowanym na opowiedzenie o nich sędziemu.
Niezależnie od rozstrzygnięcia należy poprosić sekretarza sądu okręgowego i/lub prokuratora stanowego o kopię wyroku nakazowego. Nie należy opuszczać sądu bez swoich dokumentów. Swoją kopię należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Po zatarciu sprawy lub aresztowania sąd nie będzie już w posiadaniu Twoich akt. Uzyskanie kolejnej kopii postanowienia może być bardzo trudne lub niemożliwe.
Wniosek zatwierdzony/h3>
W przypadku zatwierdzenia wniosku o zatarcie kary sekretarz sądu okręgowego wyśle kopię postanowienia nakazowego policji stanowej Illinois, wydziałom policji oraz prokuraturom wymienionym w zawiadomieniu o złożenie wniosku o zatarcie kary nieletniego. Organy te mają 60 dni od daty otrzymania kopii wyroku nakazowego na zatarcie wpisów.
Policja stanowa w Illinois wyśle pismo na Twój adres potwierdzające zatarcie wpisów w kartotece nieletnich. Do chwili otrzymania tego pisma wpisy nie ulegną zatarciu.
W przypadku braku odzewu w ciągu 55 dni należy tam zadzwonić i zapytać, czy nakaz został wykonany. Należy zadzwonić również do miejscowych organów ścigania, ponieważ mogą nie wysyłać Ci pisma.
Wniosek odrzucony
W przypadku odrzucenia wniosku na rozprawie można złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w ciągu 60 dni od odrzucenia. Dowiedz się więcej o przygotowywaniu, składaniu, oraz przedstawianiu wniosków w sądzie.
Od decyzji można się odwołać do sądu apelacyjnego w Illinois. Dowiedz się więcej o odwoływaniu się od decyzji sądu okręgowego.
Legal Comment
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.