Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the Immigration rights library, sponsored by Skadden
Przypuszczam, że członek mojej rodziny został zatrzymany przez służby imigracyjne. Jak mogę to sprawdzić?
Proces deportacji rozpoczynają Służby Imigracyjne i Celne USA (ang. ICE). Jeśli członek Twojej rodziny został aresztowany przez policję lub przekazany do ICE przez policję, wówczas zostanie on zatrzymany w ośrodku detencyjnym. Aby dowiedzieć się, w którym ośrodku detencyjnym został on umieszczony, będziesz musiał(-ła) podać następujące informacje:
Imię i nazwisko członka Twojej rodziny,
Kraj urodzenia oraz
Datę urodzenia lub, jeśli go znasz, 9-cyfrowy numer rejestracyjny cudzoziemca.
Jeśli posiadasz powyższe informacje, istnieje wiele sposobów na odnalezienie członka Twojej rodziny.
Aby odnaleźć zatrzymanego członka rodziny, poznać podstawowe informacje o przysługujących prawach oraz skontaktować się z grupami wsparcia, rezydenci stanu Illinois mogą zadzwonić na infolinię wsparcia rodzin (855-435-7936), którą obsługuje stowarzyszenie Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights. Infolinia nie udziela porad prawnych.
Aby odnaleźć członka rodziny przez internet, można również odwiedzić witrynę internetową Służb Imigracyjnych i Celnych USA.
Oprócz tego zawsze można skontaktować się z konsulatem zatrzymanej osoby w celu uzyskania pomocy. Należy mieć świadomość tego, że jeśli aresztu dokonała policja lub jeśli areszt nastąpił niedawno, lokalizacja członka Twojej rodziny może nie zostać jeszcze wprowadzona do systemu.
Czy członek rodziny może znajdować się pod nadzorem imigracyjnym, jeśli aresztowała go policja?
Tak, policja może uzgodnić ze służbami imigracyjnymi możliwość sprawdzenia statusu imigracyjnego osób, które aresztuje. W takim przypadku policja może poinformować służby imigracyjne o statusie imigracyjnym. Gdy policja zwolni członka Twojej rodziny, wówczas służby imigracyjne mogą umieścić go pod nadzorem. Nie każda jednostka policyjna posiada takie uzgodnienia z ICE. Aby uzyskać więcej informacji, możesz skontaktować się z lokalną organizacją ds. praw imigrantów.
Jeśli służby imigracyjne mnie aresztują, czy następnie od razu mnie deportują?
Nie, w większości przypadków deportacja nie następuje bezpośrednio po aresztowaniu. Przed deportacją masz prawo do przesłuchania w sprawie wydalenia. Takie przesłuchanie odbywa się przed sędzią imigracyjnym i zwykle rozpoczyna się niedługo po aresztowaniu. Sędzia podejmie ostateczną decyzję w sprawie deportacji lub zezwolenia na pozostanie w USA. Deportacja może jednak nastąpić bezpośrednio po aresztowaniu, jeśli
Już otrzymałeś(-łaś) nakaz deportacji lub
Popełniłeś(-łaś) poważne przestępstwo i nie jesteś osobą z prawem stałego pobytu, która posiada zieloną kartę
Czy jeśli sędzia imigracyjny wydał nakaz deportacji jeszcze przed moim aresztowaniem, jest coś, co mogę zrobić?
Tak, jeśli stawiłeś(-łaś) się na przesłuchanie w sprawie wydalenia, gdy sędzia wydał nakaz deportacji, możesz odwołać się od tej decyzji w terminie 30 dni od wydania nakazu deportacji. Jeśli nie stawiłeś(-łaś) się na przesłuchanie w sprawie wydalenia, być może sędzia wydał nakaz deportacji właśnie z powodu Twojego niestawiennictwa. Możesz złożyć wniosek o ponowne wszczęcie postępowania w sprawie wydania nakazu deportacji, jeśli nigdy nie otrzymałeś(-łaś) zawiadomienia o przesłuchaniu lub nie stawiłeś(-łaś) się na przesłuchaniu ze względu na wyjątkowe okoliczności. Istnieją powody umożliwiające ponowne wszczęcie postępowania, na przykład strach przed powrotem do ojczystego kraju lub bycie ofiarą przemocy domowej. Wszystkie te czynności są bardzo skomplikowane i dlatego powinieneś/powinnaś skorzystać z pomocy dobrego adwokata imigracyjnego lub organizacji pomocy prawnej.
Czy muszę pozostać w ośrodku detencyjnym, oczekując na przesłuchanie w sprawie wydalenia?
To zależy. Niektóre osoby muszą pozostać w ośrodku detencyjnym, jeśli zostały skazane za popełnienie określonych przestępstw. Inne osoby, które zostały skazane jedynie za drobne przestępstwa lub w ogóle nie zostały skazane, nie muszą pozostawać pod nadzorem. Jeśli nie musisz pozostawać pod nadzorem, zwykle masz możliwość zapłacenia określonej kwoty w celu zwolnienia. Jest ona nazywana „kaucją”. Kaucja ma zapewnić, że stawisz się na przesłuchanie i będziesz wykonywać polecenia sędziego i służb imigracyjnych. W przypadku wniesienia kaucji kwota ta zostanie zwrócona osobie, która ją zapłaciła, jeśli stawisz się na każde wyznaczone przesłuchanie i wykonasz wszystkie polecenia sędziego i służb imigracyjnych, również w przypadku decyzji o deportacji. Inaczej niż „poręczenie majątkowe” w postępowaniu karnym, kaucja imigracyjna musi zostać wniesiona jednorazowo w całości. Kaucji nie można zapłacić w ratach.
Kto określa kwotę kaucji?
Kwotę kaucji mogą określić służby imigracyjne; jeśli służby imigracyjne tego nie zrobią albo jeśli kwota kaucji przekracza Twoje możliwości finansowe, o wysokości kaucji może zdecydować sędzia imigracyjny. Podejmując decyzję w sprawie ustalenia wysokości kaucji lub zmiany kwoty kaucji, sędzia imigracyjny weźmie pod uwagę dwa główne czynniki. Mianowicie:
Czy stwarzasz zagrożenie dla społeczeństwa oraz
Na ile prawdopodobne jest to, że nie stawisz się w sądzie lub nie będziesz stosować się do poleceń służb imigracyjnych
Jeśli zostałem(-łam) zatrzymany(-na), kto może wpłacić kaucję?
Kaucję może wpłacić dowolna osoba, która ma obywatelstwo amerykańskie lub status legalnego rezydenta. Powinna to być również osoba, do której masz zaufanie, zwłaszcza jeśli wiele osób ofiaruje pieniądze, aby pomóc we wpłacie kaucji. Upewnij się, że osoba wpłacająca kaucję monitoruje, kto wpłacił jaką kwotę, aby można było zwrócić te pieniądze osobom, które udzieliły pomocy.
Co w sytuacji, jeśli chcę zostać deportowany(-na)? Czy muszę stawić się na przesłuchanie w sprawie wydalenia?
Nie, możesz zrezygnować z prawa do przesłuchania w sprawie wydalenia i zgodzić się na dobrowolną deportację. Pamiętaj, że nawet jeśli podpiszesz to zwolnienie, możesz nie zostać od razu deportowany(-na). Organy mogą przetrzymywać Cię do miesiąca. Przygotuj sobie imię i nazwisko oraz numer telefonu do adwokata imigracyjnego. W ośrodku detencyjnym możesz znaleźć wykaz adwokatów i numery telefonu. Być może istnieją określone możliwości prawne, o których nie wiesz. Zanim podpiszesz cokolwiek, porozmawiaj z adwokatem imigracyjnym. Nawet jeśli zdecydowałeś(-łaś) się na udział w przesłuchaniu w sprawie wydalenia, zawsze możesz zmienić zdanie i poprosić o dobrowolną deportację.
Czy jeśli służby imigracyjne chcą mnie deportować bez przesłuchania w sprawie wydalenia, to czy mam jakiekolwiek opcje?
Tak, musisz otrzymać powiadomienie o zamiarze deportacji bez przesłuchania. W takim powiadomieniu muszą zostać określone powody, dlaczego służby imigracyjne chcą Cię deportować bez przesłuchania. Jeśli nie zgadzasz się z tymi powodami, musisz odpowiedzieć na powiadomienie na piśmie i wyjaśnić, dlaczego się z nimi nie zgadzasz. Musisz odpowiedzieć w terminie 10 dni, jeśli otrzymałeś(-łaś) powiadomienie osobiście, lub w terminie 13 dni, jeśli powiadomienie zostało przesłane pocztą. W miarę możliwości znajdź dobrego adwokata imigracyjnego lub organizację pomocy prawnej, którzy Ci pomogą.
Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj następujący artykuł dotyczący zatrudnienia adwokata dla osoby przebywającej w ośrodku detencyjnym.
Zaktualizowano: maj 2019 r.
Legal Comment
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the Immigration rights library, sponsored by Skadden
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.