Sąd i rozprawy

Martwisz się o to na własną rękę?  Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.

Jak skutecznie komunikować się z kimś, kto się z Tobą nie zgadza
By Frank Hill on Grudzień 17, 2018

Frank D. Hill jest niezależnym pisarzem i wolontariuszem ds. komunikacji w Centrum Rozwiązywania Konfliktów.

Każdy chce być zrozumiany, ale dopóki obie strony nie uwierzą, że ich głosy są słyszane i uznawane, prawdziwa komunikacja jest niemożliwa. Kiedy się rozumiemy, możemy pracować razem, aby znaleźć rozwiązania problemów, nawet jeśli się nie zgadzamy. Tak więc efektywna komunikacja zaczyna się i jest budowana na zrozumieniu.

Rozwijanie następujących umiejętności znacznie przyczyni się do lepszego zrozumienia, gdy się z kimś nie zgadzasz:

  • Aktywne słuchanie
  • Ciekawość, pytania otwarte i tłumaczenia stanowisk
  • Pełna szacunku i nieoceniająca komunikacja

Aktywne słuchanie

Wszyscy mieliśmy doświadczenie ignorowania i wszyscy byliśmy w sytuacjach, w których moglibyśmy być lepszymi słuchaczami. Nawet najbardziej uważni z nas doświadczyli chwilowego oddalenia się od siebie i nie słyszenia tego, co ktoś powiedział. Słuchanie to umiejętność jak każda inna i wymaga praktyki.

W kultywowaniu aktywnego słuchania przydatne są następujące narzędzia:

  • Niech twoje ciało pokaże, że jesteś zaangażowany
  • Nie trać czasu na formułowanie odpowiedzi
  • Rozpoznaj emocje i podsumuj treść

Niech twoje ciało pokaże, że jesteś zaangażowany

Język ciała ma wiele wspólnego z tym, jak ludzie postrzegają, czy osoba, z którą rozmawiają, jest zaangażowana. Jeśli chcesz się upewnić, że druga osoba wie, że skupia na sobie całą Twoją uwagę, nawiąż kontakt wzrokowy, unikaj wiercenia się i wyprostuj ramiona w kierunku drugiego mówcy. Dodatkowo, małe wskazówki werbalne, takie jak powiedzenie „uh huh” i małe wskazówki wizualne, takie jak kiwanie głową, mogą dać komuś znać, że słyszysz i rozumiesz to, co powiedział.

Nie trać czasu na formułowanie odpowiedzi

Kiedy druga osoba mówi, nie marnuj czasu na formułowanie, jak zareagujesz. Jeśli myślisz o swojej odpowiedzi, nie możesz uważnie słuchać tego, co mówią. Bez względu na to, czy wielozadaniowość jest realną strategią, czy mitem korporacyjnym, z pewnością nie ma to zastosowania, gdy rozmowa z drugą osobą nie ma zastosowania, więc zwolnij, zwróć uwagę na dany problem i słuchaj kluczowych informacji, które pomogą Ci zrozumieć, co robisz. ponowne przesłuchanie.

Rozpoznaj emocje i podsumuj treść

Ważne jest, aby rozpoznawać emocje. Chociaż powinieneś nazwać emocje najlepiej, jak potrafisz, nie musisz się nad nimi rozwodzić. Kluczem jest uznanie emocji drugiej osoby, a nie ignorowanie ich. Emocje są drogowskazami wskazującymi na to, co jest dla kogoś naprawdę ważne i oznaczają jego podstawowe potrzeby i zainteresowania (więcej o tym później). Pozostawione bez uznania emocje mogą się kipiać.

Podsumowanie treści oznacza po prostu: przeformułuj to, co dana osoba ci powiedziała, używając własnych słów lub przeformułuj to, co powiedziała. Na przykład, jeśli ktoś robi się czerwony na twarzy i krzyczy „Dlaczego nigdy nie traktujesz mnie poważnie?” możesz zacząć od uznania ich emocji, a następnie podsumować to, co usłyszałeś. „Wydajesz się bardzo zły i wydaje mi się, że czujesz, że nie traktuję cię poważnie”. Potwierdzenie i podsumowanie to proste narzędzia, dzięki którym osoba wie, że została wysłuchana.

Ciekawość, pytania otwarte i tłumaczenia stanowisk

Ciekawość

Mówią, że ciekawość zabiła kota, ale nie można tego powiedzieć o rozmowach. Ciekawość prowadzi do dobrego zrozumienia w rozmowach. Idź więc, dokąd prowadzi twoja ciekawość. Zadawaj pytania „dlaczego”. „Dlaczego tak się czujesz?” "Dlaczego to mówisz?" „Dlaczego to jest dla ciebie ważne?”

Pytania otwarte

Istnieją dwa rodzaje pytań: zamknięte i otwarte. Pytanie zamknięte zachęca do odpowiedzi tak/nie. Pytanie otwarte zachęca do bardziej narracyjnej odpowiedzi. Zwróć uwagę na trzy pytania w poprzednim akapicie. Każdy z nich jest otwarty, zapraszając osobę do dzielenia się większą ilością informacji.

Tłumaczenie stanowisk

Wreszcie chcemy przełożyć stanowiska na potrzeby i zainteresowania. Pozycje to miejsca, od których zaczynamy rozmowę. Są jak żądania. Na przykład rozwodzący się rodzic może rozpocząć negocjacje dotyczące czasu rodzicielskiego, mówiąc: „Chcę pełnej opieki!” To jest stwierdzenie pozycyjne. Potrzeby i zainteresowania tego rodzica są podstawowymi powodami wysuwania tego żądania – mogą się obawiać, że stracą czas z dziećmi lub nie ufają drugiemu rodzicowi, że odpowiednio zdyscyplinuje dzieci.

Pozycje często mogą być zaspokojone tylko w jeden sposób (pełna opieka w powyższym przykładzie). Potrzeby i zainteresowania można często zaspokajać na różne sposoby (ponownie, używając powyższego przykładu: upewniając się, że czas rodzicielski pasuje do harmonogramu, który pozwala na wysokiej jakości interakcję dla rodzica, omawiając podejścia dyscyplinarne i filozofię rodzicielską). Im bardziej potrafimy przełożyć stanowisko danej osoby na potrzeby i zainteresowania, tym lepiej rozumiemy, co jest dla niej naprawdę ważne. W tym miejscu ciekawość i pytania otwarte naprawdę są naszymi przyjaciółmi – ​​pozwalają nam odkryć te głębokie potrzeby i zainteresowania oraz otwierają możliwości rozwiązania.

Pełna szacunku/nieoceniająca komunikacja

Dużo rozmawialiśmy o tym, jak słuchasz rozmowy, ale to, jak mówisz, jest równie ważne. Aby wzmocnić zrozumienie, wykonaj następujące czynności:

  • Oddziel osobę od problemu
  • Trzymaj z dala od tego własne emocje
  • Wskaż wspólną płaszczyznę

Oddziel osobę od problemu

Zawsze miej jasność, że nie masz problemu z tą osobą, ale masz spór dotyczący pomysłów lub sposobu rozwiązania problemu. W ten sposób, że tak powiem, jesteś w tej samej drużynie. Pomaga ci pracować razem nad problemem, który jest zewnętrzny dla ciebie lub twojego związku.

Potwierdź wartość osoby, kiedy tylko jest to możliwe i w stopniu odpowiednim, biorąc pod uwagę relacje, jakie z nią masz. W rozmowie ze współpracownikiem możesz powiedzieć coś w stylu: „Wiesz, że mam wielki szacunek dla Ciebie i pracy, którą wnosisz do zespołu…” Lub w rozmowie z członkiem rodziny: „Wiesz, że Cię kocham …” Te proste afirmacje mogą w znacznym stopniu przyczynić się do łagodzenia napięć, które naturalnie powstają w przypadku nieporozumień.

Trzymaj z dala od tego własne emocje

Staraj się, najlepiej jak potrafisz, nie dopuszczać do rozmowy emocji. Nie oznacza to bycia robotem, ale staraj się zachować obiektywizm w temacie sporu. Przez większość czasu łatwiej to powiedzieć niż zrobić i, podobnie jak aktywne słuchanie, wymaga praktyki. W tej chwili głębokie oddychanie przez przeponę (do brzucha zamiast do klatki piersiowej) i próba zrelaksowania się w ciele może pomóc rozproszyć negatywne emocje.

Wskaż wspólną płaszczyznę

Wskazywanie na wspólną płaszczyznę jest rozbrajające i często może złagodzić spór. . Nie oznacza to przyzwolenia lub poddania się. Jeśli jednak usłyszysz, że druga osoba mówi coś, z czym naprawdę się zgadzasz, upewnij się, że zaznaczyłeś to w swoim podsumowaniu.

Na wynos

Pierwszym krokiem do skutecznej komunikacji w sporze jest wspieranie zrozumienia. Bez niej nie możemy osiągnąć niczego podobnego do porozumienia. Zrozumienie wymaga od nas aktywnego słuchania, angażowania naszej ciekawości i komunikowania się z szacunkiem. Kiedy robimy te rzeczy, robimy postępy w kierunku efektywnej komunikacji. Nawet jeśli w końcu zgodzimy się nie zgodzić, będziemy wiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby słyszeć i być wysłuchanym.

Komentarze i Oceny

Ocena
No votes yet

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.

Martwisz się o to na własną rękę?  Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.