Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
AddToAny buttons
Jeśli osoba dopuszczająca się wobec Ciebie nadużyć łamie Zakaz zbliżania się lub kontaktowania się, masz dwie opcje:
- Zadzwoń na policję i dokonaj zgłoszenia. Powiedz, że jesteś chroniony Zakazem zbliżania się lub kontaktowania się. Okaż go. Jeśli policja ustali, że osoba, dopuszczająca się nadużyć wobec Ciebie, popełniła przestępstwo, może przesłać Twoje zawiadomienie to prokuratury stanowej. Złamanie zakazu zbliżania się lub kontaktowania się jest przestępstwem. Prokuratura stanowa może wnieść zarzuty karne przeciwko osobie, dopuszczającej się wobec Ciebie nadużyć. Jednakże łamanie Zakazu zbliżania się lub kontaktowania się jest przestępstwem tylko w przypadku, jeśli Zakaz został wcześniej doręczony osobie, dopuszczającej się nadużyć.
- Udaj się do sądu.. Zawnioskuj o wykonanie chroniącego Cię Zakazu zbliżania się lub kontaktowania się. Jeśli wybierzesz drogę sądową, najlepiej porozmawiać z prawnikiem.
Jeśli osoba, dopuszczająca się wobec Ciebie nadużyć, naruszyłaZakaz zbliżania się lub kontaktowania się,ale zniknęła zanim zdążyłeś zadzwonić na policję, nadal możesz zgłosić naruszenie. Dostarcz na policję każdy dowód naruszenia, jaki posiadasz (np. nagranie z monitoringu, smsy).
Policja może aresztować osobę dopuszczającą się naruszeń wobec Ciebie. Policja zdecyduje także czy przekazać zgłoszenie do prokuratora stanowego. Zgłoszenie zostanie przekazane do prokuratora stanowego, jeżeli policja ustali, że przestępstwo zostało popełnione poprzez naruszenie zasad określonych w Zakazie zbliżania się lub kontaktowania się. Przeczytaj chroniący CięZakaz zbliżania się lub kontaktowania się, żeby poznać określone w nim zasady. Najczęściej spotykane zasady stanowią, że osoba dopuszczająca się nadużyć wobec Ciebie:
- nie może maltretować, znęcać się, nękać, prześladować ofiary,
- nie może przebywać na określonym terenie albo pod określonymi adresami,
- musi pozwolić ofierze na powrót do domu w celu zabrania jej/jego rzeczy,
- nie może zbliżać się do domu ofiary, jeśli osoba dopuszczająca się naruszeń, jest pod wpływem środków odurzających lub alkoholu,
- musi oddać broń na policję, oraz
- nie może kontaktować się z ofiarą przez telefon, komputer, pocztę, sms, email, komunikatory czy media społecznościowe.
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.