Rodzina i bezpieczeństwo

Martwisz się o to na własną rękę?  Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.

Plan wychowawczy w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej

Plan wychowawczy to dokument określający kto i w jaki sposób będzie podejmował decyzję w sprawie dziecka. Spotykany jest głównie w rozprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej. Wcześniej, można było spotkać się z nazwą „piecza/opieka nad dzieckiem” jednak termin ten nie jest już używany w Illinois.

Oto kilka szczegółów, które muszą być zawarte w planie wychowawczym:

  • Gdzie mieszka dziecko
  • Czas jaki dziecko spędza z każdym rodzicem
  • W jaki sposób rodzice otrzymują informację i zapisy dotyczące dziecka
  • W jaki sposób dziecko zostanie przetransportowane na tzw. „czas opieki”

Ze względu na ilość informacji jakie trzeba uwzględnić podczas pisania planu wychowawczego, dobrym pomysł jest przyjrzeć się przykładowemu planowi podczas pisania swojego własnego.

Każdy rodzic musi złożyć plan wychowawczy w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej. Jeśli rodzic nie stawił się w sądzie, nie musi składać planu wychowawczego chyba, że sąd wyraźnie nakazuje złożenie planu. Sąd rozpatruje plan wychowawczy, decydując który z rodziców otrzymuje obowiązki rodzicielskie, dlatego warto złożyć plan, nawet jeśli nie jest to wymagane.

Oto kilka ważnych informacji dotyczących planu wychowawczego:

  • Każdy rodzic musi złożyć plan w ciągu 120 dni od złożenia wniosku o obowiązki rodzicielskie
  • Jeśli rodzice uzgodnią obowiązki rodzicielskie, w tym czas opieki nad dzieckiem mogą złożyć jeden plan wychowawczy (podpisany przez obojga rodziców) w ciągu 120 dni. Jeśli rodzice nie dojdą do porozumienia, muszą złożyć własne plany wychowawcze.
  • Jeśli żaden z rodziców nie złoży planu wychowawczego, sąd zwoła posiedzenie w celu ustalenia najlepszego interesu dziecka
  • Sąd przyjrzy się planom wychowawczym, gdy zdecyduję kto otrzyma obowiązki rodzicielskie
 

Komentarze i Oceny

Ocena
No votes yet

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.

Martwisz się o to na własną rękę?  Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.