Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
AddToAny buttons
Nakaz ochronny to dokument sądowy, który chroni jego posiadacza przed nadużyciami ze strony członka rodziny lub osoby mieszkającej z nim, w tym dzieci. Nakaz ochronny nazywamy również zakazem zbliżania się. Jest to narzędzie zabezpieczające ofiary przemocy.
Dowiedz się więcej o byciu ofiarą przemocy domowej tutaj.
Dzięki nakazowi ochronnemu ofiara może zwrócić się do sędziego o ochronę przed sprawcą. Sędzia może wymagać od sprawcy:
- zaprzestania aktów przemocy,
- niezbliżania się do ofiary i innych osób chronionych nakazem,
- niekontaktowania się z ofiarą za pośrednictwem telefonu, poczty, poczty elektronicznej, notatek pisemnych ani za pośrednictwem osób trzecich,
- niezbliżania się do domu, szkoły lub miejsca pracy ofiary,
- zgłoszenia się na terapię,
- płacenia alimentów,
- zwrotu lub niezbliżania się do nieruchomości i zwierząt domowych ofiary,
- wyprowadzenia się z domu, który sprawca dzieli z ofiarą.
Sędzia może uniemożliwić sprawcy wgląd w rejestry rozmów telefonicznych ofiary i niepełnoletnidziecka pozostającego pod jej opieką. Nakaz ochronny może wymagać od dostawców usług telefonicznych świadczenia usług, tak aby ofiara mogła zachować dotychczasowy numer telefonu. Ofiara będzie musiała zapłacić rachunek.
W nakazie ochronnym sędzia może również zmienić zakresodpowiedzialności rodzicielskiej tej osoby, zwany również „opieką”, i warunki dot.odwiedzin.
W stanie Illinois nakaz ochronny chroni ofiarę przed nadużyciami lub przemocą ze strony:
- każdej osoby w rodzinie lub gospodarstwie domowym ofiary, w tym każdej osoby, z którą jest ona spokrewniona lub spowinowacona, np. rodziców, dzieci, pasierbów i pasierbic;
- każdego, kogo ofiara zna ze względu na posiadanie dziecka, np. dziadków dziecka;
- osoby, z którą ofiara ma dziecko;
- każdego, z kim ofiara spotyka się lub mieszka, lub spotykała się / mieszkała kiedykolwiek wcześniej;
- małżonka lub byłego małżonka ofiary.
Każda osoba dorosła z orzeczoną niepełnosprawnością, która jest wykorzystywana lub zaniedbywana przez rodzinę lub osobę współzamieszkującą, może również otrzymać nakaz ochronny.
Niektórzy rodzice i opiekunowie, którzy nie są biologicznie spokrewnieni z dzieckiem, mogą być chronieni przed członkami rodziny lub osobami współprowadzącymi gospodarstwo domowe dziecka. Do osób objętych ochroną należą:
- rodzice zastępczy
- rodzice adopcyjni,
- potencjalni rodzice adopcyjni,
- opiekunowie prawni (guardians),
- opiekunowie prawni (custodians).
Jeśli ofiara chce ochrony przed osobą, która nie jest z nią spokrewniona ani z nią nie mieszka, wówczas może starać się o uzyskaniezakazu kontaktu w postępowaniu cywilnym lub zakazu kontaktu w sprawie o stalking.
Ofiara może zwrócić się o wydanie nakazu ochronnego przez:
- skontaktowanie się z lokalnym programem przeciwdziałania przemocy domowej i zwrócenie się o pomoc. Aby znaleźć najbliższy program tego rodzaju, zadzwoń pod numer infolinii stanu Illinois ds. przemocy domowej (877) 863-6338;
- zwrócenie się do sekretarza lokalnego sądu okręgowego w celu samodzielnego złożenia wniosku wsądzie cywilnym;
- zlecenie prawnikowi złożenia wniosku o wydanie nakazu ochronnego w sądzie lub w ramach istniejącej sprawy, takiej jak rozwód, lub
- wystąpienie z wnioskiem o wydanie nakazu ochronnego w sprawie karnej po wniesieniu zarzutów karnych przez prokuratora stanowego.
Większość sądów oferuje bezpłatną pomoc prawną przy wnoszeniu sprawy. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na stronę internetową Illinois Coalition Against Domestic Violence.
Jeśli ktoś otrzymał nakaz ochronny dotyczący Ciebie, dowiedz się więcej na temat odpowiedzi na wniosek o wydanie nakazu ochronnego.
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Part of the safety and protection library, sponsored by Perkins Coie.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.