Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
AddToAny buttons
Jeśli ktoś twierdzi, że jesteś jego dłużnikiem, może wytoczyć Ci sprawę sądową. W przypadku gdy wygra, sąd wyda wyrok z nakazem zapłaty przeciwko Tobie, stwierdzający wysokość zadłużenia. Osoba, u której masz dług, nazywa się „wierzycielem”, a „dłużnikiem”.
Wierzyciel może wykorzystać wyrok do odzyskania pieniędzy bezpośrednio z Twojej pensji lub konta bankowego. Jest to tak zwane zajęcie wierzytelności dłużnika znajdującej się u osoby trzeciej. Procedura rozpoczyna się zazwyczaj po otrzymaniu wezwania do ujawnienia stanu majątkowego.
Wezwanie do ujawnienia stanu majątkowego
Wezwanie do ujawnienia stanu majątkowego to dokument sądowy, który nakazuje Ci stawić się w sądzie celem poinformowania sądu oraz wierzyciela o dochodach i majątku. Procedura ta pozwala wierzycielowi dowiedzieć się, w jaki sposób może odzyskać należne mu pieniądze. Musisz stawić przed sądem we wskazanym terminie i podać żądane informacje.
Po uzyskaniu informacji o Twoich dochodach i majątku wierzyciel może przejść do zajęcia wierzytelności znajdującej się u osoby trzeciej.
Zajęcie wynagrodzenia
Zajęcie wynagrodzenia ma miejsce, gdy wierzyciel zabiera z Twojej pensji pieniądze na poczet długu. Pracodawca potrąci 15% z pensji brutto i przekaże je wierzycielowi. Niemniej jednak po takim potrąceniu nie może zostać Ci mniej niż $585 dolarów na tydzień na rękę.
Niewiele możesz zrobić, by nie dopuścić zajęcia wynagrodzenia. Jedyne wyjście stanowi złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Zajęcie pozapłacowe
Zajęcie pozapłacowe ma miejsce wówczas, gdy wierzyciel realizuje nakaz zapłaty z Twojego konta bankowego.
Niektórych pieniędzy nie można zająć, jak na przykład świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych. Możesz również uchronić część pieniędzy i majątku przed windykacją. W takie sytuacji mówimy o tak zwanym wniosku o zwolnienie z egzekucji.
Jeśli Twoje konto bankowe zostało zamrożone, możesz zwrócić się do sądu i wystąpić o odmrożenie, występując o zwolnienie z egzekucji.
Martwisz się o to na własną rękę? Możesz być w stanie uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się lub zarejestruj, jeśli chcesz zostawić komentarz. Czy te informacje były dla Ciebie pomocne? Daj nam znać! Nie możemy udzielać porad prawnych w komentarzach, więc jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy prawnej, przejdź do strony Uzyskaj pomoc prawną lub przejrzyj nasze często zadawane pytania.